Co vědět o neuroleptickém maligním syndromu
neuroleptický maligní syndrom (NMS) je vzácný neurologický stav spojený s použitím antipsychotických léků. Klíčovým rysem stavu je autonomní dysfunkce nebo poškození nervů, které řídí nedobrovolné tělesné funkce.
Autonomní dysfunkce ovlivňuje fungování srdce, plic, gastrointestinálního systému a močového měchýře. Lidé s NM budou také vyvinout rigiditu svalové, horečka a změněný duševní stav.
Podmínka může vést k život ohrožujícím komplikacím u lidí, kteří nedostávají léčbu dostatečně rychle, ale většina lidí, kteří se dostávají okamžité léčby zotavení.
V tomto článku se podíváme na příznaky NM, spolu s jeho příčinami, možností léčby a rizikovými faktory.
Co je NMS?
nms je vzácná a potenciálně smrtící reakce na použití antipsychotických léků. Tyto léky, také nazývané neuroleptika, brání nadměrné aktivitě dopaminu. Dopamin je neurotransmiter, který nese zprávy mezi buňkami.
Lékaři obvykle předepisují antipsychotické léky jednotlivcům se schizofrenií, bipolární poruchou a podobnými neurologickými nebo duševními stavy.
nms ovlivňuje přibližně 0,01% až 3,2% lidí, kteří užívají antipsychotické léky. Podmínka je fatální v méně než 10% případů.
Příznaky NMS
Lidé se obvykle vyvíjejí příznaky NM během 1–3 dnů po expozici antipsychotickému léčivu. The four main symptoms are:
- muscle rigidity
- fever
- autonomic dysfunction
- altered mental status
Změněný duševní stav se může pohybovat od mírné ospalosti, podrážděnosti a zmatku až po těžké delirium a kóma.
Diagnóza
Podle diagnostické a statistické manuálu duševních poruch: Páté vydání (DSM-5) musí mít pro lékaře všechny tři z následujících lidí, aby diagnostikoval NMS:
- Expozice léku blokující dopamin
- Extrémní svalová rigidita
- Horečka
DSM-5 uvádí, že by také měli vykazovat minimálně dva z následujících:
- Nadměrné pocení
- Obtížnost polykání
- Tremory
- Změněná úroveň vědomí
- Mutismus
- Rychlá klidová srdeční frekvence
- Zvýšený krevní tlak nebo krevní tlak, který kolísá mezi normálním a vysokým
- Vysoký počet bílých krvinek
- Zvýšené hladiny enzymu kreatin fosfokinázy (CPK)
Lékař může absolvovat krevní test a vzorek moči, aby zkontroloval změněné hladiny bílé krevní buňky, CPK, pH krve, elektrolyty a jaterní enzymy.
Normální počet bílých krvinek je 4 000–11 000 na mikrolitr krve. Osoba s NMS má běžně až 40 000 bílých krvinek na mikroliter. Lidé s NMS také často vykazují zvýšenou hladinu CPK, což naznačuje vyšší závažnost onemocnění.
Příčiny
nms je vzácný stav, který může nastat v důsledku vystavení antipsychotickým lékům. Lékaři používají tyto léky, které snižují aktivitu dopaminu, k léčbě různých neurologických poruch.
Mnoho léků může způsobit NMS, ale antipsychotika první generace jsou s podmínkou častěji spojeny. Patří sem haloperidol dekanoát a fluphenazin.
Náhlé zastavení léků, které zvyšují aktivitu dopaminu, jako jsou léky na Parkinsonovu chorobu, může také způsobit NMS.
Léčba
Zatímco léčba NMS je vysoce individualizovaná a v každém případě se liší, lékař se nejprve pokusí stabilizovat osobu opravou jejich krevního tlaku, srdeční frekvence, hladiny elektrolytů a krve ph. Zajistí také, aby byl jednotlivec správně hydratován.
Lidé s NM jsou vystaveni většímu riziku abnormální srdeční frekvence v důsledku autonomní dysfunkce a mohou vyžadovat léčbu ve formě mechanické ventilace. Lékaři mohou také poskytnout lidem kosterní relaxery, aby zabránili nebo zastavili nebezpečnou rigiditu svalů.
V některých vzácných situacích mohou nicozero přísady lékaři také předepsat elektrokonvulzivní terapii (ECT). V těchto případech lékař připustí malý elektrický proud do mozku, když osoba spí. ECT může pomoci zmírnit příznaky u lidí, kteří neodpověděli na jiné léčby.
vs.
Maligní hypertermie
maligní hypertermie (MH) je potenciálně fatální stav, který je podobný NMS. MH je závažná reakce na inhalační anestetikum nebo relaxátor svalů. Vyskytuje se v důsledku vzácné genetické mutace, kterou člověk zdědí od jednoho nebo obou rodičů.
MH ovlivňuje přibližně 1 ze 100 000 dospělých a 1 z 30 000 dětí, které dostávají anestetikum nebo svalovou relaxator. Míra úmrtnosti u lidí s MH je 3–5%.
podobnosti
nms a MH vytvářejí podobné příznaky, včetně horečky, svalové tuhosti a zvýšené srdeční frekvence.
nms má také podobnosti s akutní dystonickou reakcí, což je vedlejší účinek antipsychotických léků, které způsobují závažné svalové křeče. Akutní dystonická reakce však nezpůsobí autonomní dysfunkci, horečky nebo změny duševního stavu.
rozdíly
Hlavním rozdílem mezi NMS a MH je příčinou příznaků. NMS je reakce na antipsychotické léky, zatímco MH je reakce na anestetický nebo svalový relaxetor, ke kterému dochází v důsledku genetické abnormality.
Rizikové faktory
Hlavním rizikovým faktorem pro vývoj NMS je užívání antipsychotických léků. Zatímco některé účinnější léky mohou zvýšit riziko člověka, všechny antipsychotické léky mohou tento stav způsobit. Užívání více než jednoho antipsychotického léčiva může také zvýšit riziko vzniku NMS.
Mezi další rizikové faktory patří:
- Vysoká teplota
- Fyzické omezení
- Věk
- Multimorbidity
- Předchozí NMS
- Rodinná historie katatonia
- Muscle Channelopatie, což je zděděná porucha svalových vláken
- Genetika
muži také dvakrát častěji vyvinou tento syndrom jako ženy.
Outlook
Při léčbě se většina jedinců s NM zotaví během 2–14 dnů. Jakmile se člověk zotaví, může jim lékař předepsat jiný antipsychotický lék nebo nižší dávku.
Pokud osoba nedostává léčbu NMS dostatečně rychle, může vyvinout závažné komplikace. Patří mezi ně plicní aspirace, kde osoba vdechuje tekutinu nebo předmět do jejich průdušnice a plic. Mohou se také vyvinout selhání ledvin nebo selhání více orgánů.
Zatímco NMS může být život ohrožující, méně než 10% případů je fatální.
shrnutí
nms je vzácná reakce na antipsychotické léky. Mezi příznaky patří změněný duševní stav, rigidita svalů, autonomní dysfunkce a horečku.
Ačkoli někteří lidé s NMS si mohou vyvinout fatální komplikace, většina lidí se zotavuje po několika dnech po dotazování správného zacházení.
- Biologie/Biochemie
- Krev/hematologie
- Neurologie/Neurověda
Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a remízy Pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .